Özbekistan – Taşkent, farklı bir ülke, şehir, farklı bir yer..

Dün sabah saatleri 04:00 – 04:30 arası Özbekistan’a uçağım indi. Pasaport kontrole doğru ilerledim bende herkes gibi. Pasaport kontroldeki şahıs bana girişimin mümkün olamayacağını çünkü pasaportumda vize başlangıç tarihimin 29’u olduğunu ve indiğim günün 28’i olduğunu dolayısı ile bir gün “transit” dedikleri aktarmalar için bekleme salonu olan yerde beklemem gerektiğini gece 00:00 ‘dan sonra giriş yapabileceğimi söyledi (Bun söylediklerini 10 dakikada anlatabildi, gerçi anlatamadı sonra telefonundaki saat/tarih kısmından bugünün tarihini ve pasaport’taki vize kısmından da vize başlangıç tarihini gösterdi ve o an anladım). Tabi “transit” dedikleri yere gittim ve beklemeye başladım.

Bu sırada bizim ülkemizin bir eksikliği çok canımı sıktı. Fransız birileride vardı yanımda uçaktan beraber indik. Onlar vizesiz geliyorlar ve ülkeye girişi yaparken 30$ ‘a kişi başı 3 aylık vize aldılar gözümün önünde ve biz vizeyi nasıl alıyoruz bir düşününün.

Tabi doğal olarak bende dedim parası neyse vereyim bana da 1 günlük vize verin ama hayır olmaz sizlere vize bu şekilde verilemez dedi. Beklerken Özbekistan’da görüşeceğim 1-2 kişinin telefonlarını oradaki kişilerden rica minnet (birde zorlukla anlatarak) arattırdım fakat kapalılardı. Dışarıda beni bekleyenlerin telefonları yoktu bende aksilik bu ya.. Bende sonra ofise işe gelince ararım ofis telefonlarına ulaşırım dedim ve beklemeye başladım.

Saat 10:00 gibi tekrar aradım bu sefer ulaştım tabi. Sonra Ahmet bey “gözümün nuru, neredesin?” dedi. Durumumu anlattım ve “Peki, biz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. En kısa zamanda çıkaracağız oradan seni” dedi. Pek dedim ve beklemeye devam ettim.

Saat 12:00 gibi birileri geldi. “Türk müsün?” dedi, “Evet” dedim. “UzFederalGaz mı?” dedi, “Evet” dedim. “Peki çantanı al gidiyoruz” dedi. Tabi bir anlam veremedim ama yola koyulduk. Pasaport kontrole geldik. Pasaport işleri yapan şahıs hemen pasaportumu aldı 29 yazanın üzerini çizdi ve 28 yaptı tamam çıkabilirsin dedi.

Ben hiç bir anlam veremedim. Dedim az önce olmaz diyordunuz nasıl oldu bu iş? O da senin firma Dış İşleri Bakanlığı ile mi ilişkili dedi? Dedim olabilir. Sen bizi yakacak mısın neden söylemiyorsun? Dış İşleri Bakanlığından aradılar hemen çıkmanı istediler.

Dedim “valizlerim ne olacak”? “Kaç tane?” dedi.. “3 tane” dedim. Hemen 2 tane kişi apar topar gittiler koşa koşa valizleri getirdiler. Biriside pasaport işlemlerimi yaptı, birisi deklarasyon belgemi doldurdu. 10 dakika içinde çıktım 🙂

Orada Remzi ve Kerim beylerle çıkışta buluştuk ve Hava Alanından UzFederalGaz firmamıza doğru yola çıktık. Şirkete vardığımda Uğur Kurul bey (Genel Müdür) ile görüştüm. Daha sonra firmadaki diğer kişiler ile görüştüm ve benim bilgilerimin ve beraberimdeki valiz bagajların olduğu bir yazı hazırlamışlar. 1-2 saat daha haber alınamasa benden oranın bizdeki MİT’in karşılığı olan SNB ye başvuracaklarmış ki yapmayı istemeyeceğiniz bir şey bu Özbekistan da. Çünkü didik didik her şeyi ararlar sorarlar. Kim bu kişi ne diye geldi firma ne iş yapar? Kimler çalışır? vs vs bir sürü şey.

Çok şükür ki bir şey olmadan iş halloldu 🙂

Artık Özbekistan dayım, 1-2 ay kadar kalmam söz konusu ama bakalım zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.