Kategori arşivi: Teknoloji

Teknolojik gelişmeler :)

Benzin İstasyonu Yerine Şarj İstasyonu

Danimarka’da 2011 yılında benzin istasyonlarının yerini elektrik şarj istanyoları alacakmış. Elektrikli araç modellerinin artmasıyla birlikte bu istasyonlara öncü Danimarka olacak. Bu istasyonla araçlarınızı şarj edeceksiniz. Çevreci araçların gelişmesi dünyanın bizden aldığı zarar azalacak.

Better Place şirketi Danimarkalı Dong Energy şirketi bir anlaşma yaptı ve 2011 yılında bu istasyonları danimarkaya kuracak. Danimarka elektrik enerjisinin %20sini rüzgar enerjisinden elde ediyor. Ağ kurulumu ile rüzgar enerjisinin çoğunlu araç şarj istasyonlarına aktarılacaktır. Bu yatırımın miktarı ise 103 Milyon dolar olarak açıklandı.

Numara taşıma özgürlüğü başladı!

Artık numaramızı değiştirmeden operatörümüzü değiştirebileceğiz. Peki nasıl olacak? Cep numarası taşıma numara taşınabilirliği nasıl yapılacak?

Aslında çok zor değil bir kaç form doldurmak yeterli.

İşte ayrıntılar:

  • Kimliğiniz ile birlikte numaranızı taşımak istediğiniz operatörün abone merkezine gideceksiniz.
  • Numara Taşıma Başvuru formu ve abonelik sözleşmesini dolduracaksınız. Geçiş yaptığınız operatör size yeni bir SIM kart verecek. Bu SIM kart kullanıma açık olamayacak ve size verilen tarih ve saatte aktif hale gelecek.
  • Numaranızı taşımak istediğinize dair doldurduğunuz form, kullanmakta olduğunuz operatöre iletilecek.
  • Operatör kimlik bilgilerinizi inceledikten sonra numara taşınmasına engel yoksa formunuza onay verecek. Kısa süre içerisinde cep telefonunuza bir sms gelecek ve size verilen saatte hattınız artık diğer operatöre taşınmış olacak.
  • Bu saatten sonra artık eski SIM kartınızı çıkarıp, size verilen yeni SIM kartını takacaksınız.

Dikkat: Numaranızı taşıdıktan sonra 6 ay boyunca tekrar numara taşıma işlemi yapamayacaksınız.

Şimdilik gelen bilgiler bunlar, ancak ödenmemiş faturalar, devam eden sözleşmeler bunlar sorun olacaktır. Bunların dışında pek sorun yok gibi.

81 ilin de telefon kodu değişiyor..

Sabit telefonda şehirlerarası aramalardan önce kullanılan alan kodları değişecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mevcut kodlara her ilin koduna +1 rakamı ekleyerek 82 yeni kod oluşturdu.

Şehir içinde numara taşıma uygulamasını başlatacak olan yönetmeliklerin yayınlanmasının ardından numaralandırma işlemleri için de gerekli düzenlemeler yapıldı. Buna göre yeni abone kaydı yapacak olan, Türk Telekom (TT) dışındaki alternatif işletmeciler, abonelerine o ilin alan kodunun +1 fazlası olan alan kodu ile üretilmiş numara blokları verecek. Yani Ankara’da TT dışında bir operatörden hizmet almak isteyen abonenin numarası 312 ile değil 313 ile başlayacak.

Düzenlemeyi BTK yaptı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) söz konusu uygulama ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaptı. Buna göre pazara girecek olan alternatif şirketlerin de kendilerine ait numara bloklarının yanı sıra, onların aboneleri için de yeni alan kodları olacak. Gerekli durumlarda Türk Telekom’un bir ildeki numara bloğu tükenirse, TT de bu numara bloklarından yararlanabilecek.

10XY’lere gerek kalmayacak Alternatif operatörler tarafından sağlanan ve daha önce şehirlerarası aramalarda kullanılan 10XY numaraları ile yapılan aramalara da gerek kalmadı. Söz konusu düzenlemeye göre aboneler, artık bu numaraları çevirmek zorunda kalmadan alan kodu ile normal arama yapacak. İşletmeciler abonelerinden farklı işletmenin abonelerine yapılan aramaları, GSM’de olduğu gibi direk sağlamakla yükümlü olacak.

ŞEHİR İÇİ UCUZLAYACAK

GSM’de Kasım 2008’de başlayan numara taşıma uygulaması sabit telefonlarda da önümüzdeki günlerde fiili olarak başlayacak. Uygulama kapsamında ulusal numaralandırma planında yer alan coğrafi numaralar, coğrafi olmayan numaralar ile mobil numaralar, numara taşınabilirliği kapsamında olacak. Sabit telefonlarda numara taşıma uygulaması rekabeti ve beraberinde görüşme ücretlerinde ucuzluğu getirecek.

İSTANBUL’DA NUMARALAR TÜKENİYOR

Söz konusu uygulama numara taşınabilirliği uygulaması için getirildi. Ancak 12.6 milyon nüfusa sahip İstanbul için numaraların tükenmesi sorunu da ortaya çıktı. BTK Başkanı Tayfun Acarer Türk Telekom yetkilileri ile yaptıkları bir görüşmede İstanbul’da 212 ve 216 alan kodları ile üretilen numara bloklarının tükenmeye yaklaştığının gündeme geldiğini söyledi.

Acarer “Türk Telekom yetkilileri şifaen bize bu durumdan söz ettiler. Ancak resmi bir başvuru olmadı. Numaraları tükenirse 213 ve 217 bloklarından onlara da sağlanacaktır” diye konuştu.

3G Teknolojisi artık Türkiye’de de kullanıma başladı..

Bu gece yarısından hemen sonra yayına girecek olan 3G teknolojisi Türkiye’de iletişim konusunda yeni bir çağ açıyor desek sanırım abartmış olmayız. Bilindiği gibi 3G demek hız demek ve çok daha kaliteli bir iletişim anlamları ile özetlenebilir. Üç cep telefonu operatörünün milyonlarca dolar yatırımıyla bu teknolojiye aynı anda start veriyor oluşu ile milyonlarca cep telefonu kullanıcısı ve kendine özel modemi ile bilgisayar kullanıcıları aynı anda merhaba diyecek.

Kullanıcı potansiyelinin de üçe bölünmüş olmasına rağmen 3G hizmeti verecek olan üç ayrı operatör Vodofone, Turkcell, Avea da bu vesile ile teknolojik alt yapılarını da sınamış olacaklar. Türkiye de genç nüfusün yoğunluğu ve gençlerin yoğun olarak teknoloji ile haşır neşir oluşu itibariyle sisteme aynı anda start verilmesi ile operatörlerin sistemine çok fazla yüklenileceğinden olası sistem çökmesinin yaşanma ihtimalini de göz önüne almakta yarar var ki, şahsen benim takip edeceğim ayrıntı da bu olacak. Buna göre de şirketlerin hizmet kalitesi de bir bakıma ortaya çıkmış olacak diye düşünüyorum ve 3G yayını başlayınca bu yüklenmenin sonucundaki aksamaların olacağını tahmin ediyorum.

Okuyucuların bir kehanet olarak yorumlaya bilecekleri bu düşüncemizden sonra gerçekten kullanıcıları çok daha hızlı bir iletişim ve internetin beklediğini, şimdiki mevcut bağlantı hızlarının 20 kat daha ilerisi bir teknolojiden bahsettiğimizi de belirtmekte yarar var. Bilgisayarınızda mevcut olan standart bağlantı hızının 20 kat daha hızlısını düşündüğünüzde sizler de bizim gibi bu konuda daima ihtiyaç sahibi iseniz o zaman bu bağlantı hızını anlamanız daha da kolaylaşacaktır. Standart getirileri arasında en popüler olanı ise bilindiği gibi cep telefonumuzun destekleyen modellerinde görüntülü konuşma yapabilecek oluşumuz geliyor. Tüm operatörlerin yaptığı açıklamalara bakarsak da bu görüşmeler normal görüşmelerle aynı tarife üzerinden yapılacak olması.

İnternet bağlantısı ve özel bağlantılar için de her operatörün ayrı bir tarifesi olacak, bu konuda bilgiyi bağlı bulunduğunuz operatörün internet sitelerinden takip edebilirsiniz. 3G teknolojisinin getirdikleri tabiki görüntülü konuşmadan çok kaliteli ve hızlı bağlantı, bu bağlantıya da ihtiyaç duyan diğer uygulamaların çok daha rahat olacağıdır. Tabi 3G destekleyen bir cep telefonunuz varsa bağlı bulunduğunuz operatörünüze başvurarak aboneliğinizi aktif ettirmeniz gerektiğini de hatırlatarak tüm türkiye’ye hayırlı olmasını dilerim.