Kategori arşivi: Genel

Kira Sözleşmesi

Kiralık bir eviniz olunca düşündükleriniz arasında mümkün mertebe ödemelerini aksatmayacak, kiralık evinize iyi bakacak, komşuluk ilişkilerinden ötürü başınızın ağrımayacağı bir kiracı bulmak oluyor.

Bu durumun olabildiğince resmi bir evrak altında toplanıp gerektiği durumda kiracınızın size sizinde kiracınıza olan haklarınızı akde dönüştürecek Kira Sözleşmesi veya yaygın tabirle Kira Kontratı ihtiyacınız doğuyor.

İnternet ortamında bulduğum en temiz yazılmış olan sözleşmeden yola çıkarak diğer sözleşmelerdeki önemli gördüklerimi ekleyip aşağıdaki sözleşmeyi derledim.

Kendi kiralık evim için kiracımla aramızda kullandım. Sizlerinde istifade edebilmesi için paylaşıyorum.

Sim kart değişikliği sonrası SMS bloke kaldırma

Bankaların kullanıcıyı ve işlemi doğrulama yöntemi olarak kullanılan SMS ile OTP (One Time Password – Tek Seferlik Şifre) artık yaygın bir biçimde kullanılıyor.

Bankalar müşteri olurken sizden cep telefon numaranızı alır. Yapacağınız bankacılık işleminde SMS doğrulama için sizin sistemde kayıtlı cep numaranıza genelde 6 haneli bir doğrulama kodu gönderir.

Cep numaranızı farklı bir operatöre taşıdığınızda veya sim kartınızı herhangi başka bir sebele değiştirdiniz diyelim. Bir bankacılık işlemi için doğrulama kodu beklerken sim kart değişikliği sebebiyle doğrulama SMS kullanımınızın blokelendiği bilgisini içeren SMS gelir.

Bu blokeyi kaldırmak için bankaların kendilerine özgü doğrulama kanalları vardır. Bunlardan en yaygın olanı ATM den ve Çağrı Merkezinden doğrulamadır. Farklı doğrulama kanalları olarak İnternet Şubesi bilgisini de gördüğümüz oluyor.

Yakın zamanda operatör değişikliği yaptığımda aşağıdaki bankaların doğrulama yöntemlerini paylaşmayı ve belki ihtiyacı olanlara faydası olacağını düşündüm.

AKBANK

Müşteri hizmetleri ile olacağı bilgisi internette dolaşıyor. Müşteri hizmetlerini aradığımda sesli yanıt sistemine sim bloke kaldırma dedim. İlgili menüye yönlendirdi. TCKN ve kart şifresi tuşladım. Sonra çağrı merkezi yetkilisi karşıladı. ATM veya Şube lerimizden yapılabiliyor cevabı aldım. Hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur.

DENİZBANK

SIM kart değişikliğinden dolayı hattın bloke durumda. DenizBank ATM‘leri veya İnternet Bankacılığı üzerinden blokeni kaldırabilirsin.

İnternet Bankacılığı ile giriş yaptığınızda ise aşağıdaki mesaj sizleri karşılıyor olacak.

SİM Kart değişikliğinizden kaynaklı blokenizi Şube/ATM hemen, İnternet Bankacılığı üzerinden 48 saat sonra kaldırabilirsiniz. Bunların dışında e-posta, SMS veya telefonla sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmeyiniz.

YAPI KREDİ

Sim Kart değişikliği sebebiyle Akıllı SMS kullanımınız blokelenmiştir. Blokenizi İnternet Şubesi, Yapı Kredi Mobil ve 444 0 444‘ü arayarak kaldırabilirsiniz.

Çağrı merkezini aradığınızda SİM Blokeniz olduğunu direkt söylüyor ve isterseniz kaldırmak için direkt yönlendiriyor. Güzel bir karşılama yöntemi olduğu aşikar.

TÜRKİYE FİNANS

Sim kart değişikliği sonrası doğrulama işlemi ATM ve Çağrı Merkezi aracılığı ile yapılabiliyor.

Çağrı merkezini aradığınızda SİM Blokeniz olduğunu direkt söylüyor ve isterseniz kaldırmak için direkt yönlendiriyor. Güzel bir karşılama yöntemi olduğu aşikar.

KUVEYT TÜRK

Sim kart değişikliği sonrası doğrulama işlemi ATM ve Çağrı Merkezi aracılığı ile yapılabiliyor.

ALBARAKA TÜRK

Sim kart değişikliği sonrası doğrulama işlemi ATM ve Çağrı Merkezi aracılığı ile yapılabiliyor.

Elon Musk’ın Tesla Roadster’ı Mars’a doğru yolda

Bu ayın başlarında Elon Musk’ın SpaceX şirketi, şirketin en güçlü roketi olan Falcon Heavy’i başarıyla fırlattı. İçinde gördüklerini yakalamak için dahili kameralar, Isaac Asimov’un bilimkurgu kitap serisi Foundation’ın bir kopyası ve 6.000 SpaceX çalışanının ismini taşıyan bir uçak bulunan kırmızı bir Tesla Roadster spor otomobil vardı. Aracın varış yeri: Mars.

Peki Mars’a giden yol aslında neye benziyor?

Bir uzay meraklısı, Roadster’ın rotasını izlemek için NASA verilerini kullanarak aracın yolculuğunu izlemek için bir web sitesi hazırladı. Where Is Roadster? olarak adlandırılan site, Roadster’ın gerçek zamanlı veri ile şu an olduğu yeri sunmasının yanı sıra, nereye gittiğini görmenize yardımcı olacak etkileşimli bir araç da sunmaktadır.

Anlaşılan, araba Kızıl Gezegen’e doğru kestirme bir yol kullanmıyor. Diğer her şey gibi, yer çekiminin buna karşı çalışan kuvveti ile uğraşmak zorunda, yani Mars’a düz gitmek yerine, biraz yay halinde dolaşıyor demek oluyor.

Şu anda, Roadster Starman adlı kukla yolcusu ile, Dünya’dan yaklaşık 2.25 milyon mil uzakta ve Mars’dan 137.5 milyon kilometre uzakta. Ekim 2020’den önce hedefine ulaşması beklenmiyor.

Ve yol boyunca başı belaya girerse Starman için kötü bir haber: Araba, Güneş’teki sürüş sırasında 636 mil garantisini 366 kat fazla aştı 🙂

Kötü bir şirkette çalıştığınızın 10 göstergesi

Hayat kötü bir şirkette çalışmak için çok kısa. Şöyle bir düşündüğünüzde, uyku dışındaki hayatınızın yarısından çoğunu ofisinizde, çalışma masanızda, şirketinizde geçiriyorsunuz. Tüm psikolojiniz onlarla şekilleniyor, gününüzün iyi veya kötü geçmesi şirketinizle dolaylı olarak alakalı. Kötü bir yönetici tüm gününüzü berbat edebilir, olgunlaşmamış bir şirket kültürü tüm çalışma hayatınızı mahvedebilir. Bunun mobbing’e kadar giden tatsız bir yolu var. Tam tersi, eğer çalışanını her şeyin önüne koyan, onun mutlu olması için stratejiler geliştiren bir şirkette hayatınızın geri kalan diğer tüm dertlerini unutabilir, gerçekten şevkle çalışabilir ve mutlu olabilirsiniz.

Bununla alakalı bir güzel, bir de kötü haberim var. Önce güzelden başlayalım. Yukarıda bahsettiğim konular tamamen sizin seçiminizle ilgili. Yani eğer kötü bir şirkette çalışıyorsanız işten ayrılmayı, iyi bir şirkette işe başlamayı seçebilirsiniz. Aldığınız tüm kararlar size ait ve hayatınızı siz şekillendirebilirsiniz. Ama bu işin bir de kötü tarafı var, öyle kolay kolay „içinde çalışmaya değer“ bir şirket bulamıyorsunuz. Ancak yine de, tüm hayatınızı kötü bir şirkette geçirmeye mahkum olmaktansa, içinde olmaktan gurur duyacağınız ve sizin mutluluğunuz için çalışan bir şirket bulmak için hala geç değil.

İşte bu arayışa başlamadan önce, gerçekten kötü bir şirkette çalıştığınıza emin olmanız için listelediğimiz maddeler. Yani, eğer şirketiniz aşağıdaki maddelere uyuyorsa, tespit net: gerçekten kötü bir şirkette çalışıyorsunuz.

Geri Bildirim Vermez:
Neyi yanlış yaptığınızı ancak bıçak kemiğe dayandığında işten çıkarılırken öğrenirsiniz. Yaptıklarınız gözlemlenmez ve takip edilmez. Uyarı almazsınız. “Şunu yanlış yapıyorsun, doğrusu budur, bu şekilde yaparsan daha iyi sonuç alırsın, senden beklentimiz de bu şekilde” diye bir cümle duymak kötü bir şirkette neredeyse imkansızdır. Kötü şirketin kuracağı cümle şudur: “yanlış yaptın ve ne yazık ki seninle artık çalışamayız!”

Çalışanlar Arasında Acımasız Bir Rekabet Ortamı Yaratır:
Şirket için kafesindeki yuvarlak koşu tekerleğinde sürekli koşan ama hiç bir yere gitmeyen bir hamster gibi görülürsünüz. Diğer takım arkadaşlarınızla karşılaştırılırsınız ve performansınız hep yetersiz bulunur. Kötü şirket, takımda gereksiz ve zararlı bir rekabet oluşturup herkesi diğerlerinden daha iyi performans göstermeye şartlar.

Sizi Tam Anlamıyla Bir Datadan İbaret Görür:
Bir işi ya yapmışsınızdır ya da tam tersi. İşin neden yapılamadığıyla ilgilenmez, hata yapmanıza izin vermez. Performansınızı Excel dosyasında gördüğü rakamlarla belirler.

Sosyal Yaşamınıza Değer Vermez:
Kötü bir şirkette bitmeyen mesailer, tamamlanmayan işler ve uykusuz geceler işten bile değildir. Eve geç gidersiniz, ailenize zaman ayıramazsınız, akşam dışarı çıkamazsınız. Çoğu zaman iş dışında bile kafanız işte olur ve içiniz sıkılır. Bu iş dışındaki hayatınızı da kötü geçirmenizi sağlar.

Beraber Geçirilen Zamanlar Yaratmaz:
Şirket çalışanlarını sadece belirlediği alanlarda ve belirlediği saatlerde bir araya getirir. Onların beraber sosyalleşmesini teşvik etmez, beraber zaman geçirmelerini istemez. Yakınlaşmalarını kendine karşı bir tehdit olarak görür çünkü artık onları daha kolay kullanamayacağını düşünür. Samimiyetten korkar.

Kariyer ve Gelişim Planlarınızı Önemsemez:
Hatta bir kariyer planınız olduğunu bile bilmez. Eksik yönlerinizi keşfetmeniz için, iyi yönlerinizi sivriltmeniz için size fırsat tanımaz. Sizi tanımaya çalışmaz. Şirkete ilk başladığınız pozisyonunuz ve yetkinliğinizle son haliniz neredeyse aynıdır.

Yalan Söyler:
Çok yakında yükseleceksinizdir ancak kendinizi biraz daha kanıtlamanız gerekir. Çok yakında yeni bir çalışan alınacak ve iş yükünüz hafifleyecektir. Çok yakında maaşınıza zam alacaksınızdır. Çok yakında her şey düzelecektir, sadece biraz sabretmeniz gerekmektedir, o kadar.

İş Tanımınızı Sürekli Genişletir:
İş tanımınız işe ilk başladığınızdaki halinden neredeyse 3-4 kat daha geniştir. İşten ayrılan her çalışanın görevi size devredilmiştir ve işin kötüsü, siz bu işleri yetiştirdikçe yeni bir işe alım planlanmamaktadır. Bu muhtemelen yöneticiniz tarafından şirkete “maliyetleri %10 düşürdüm!” şeklinde pazarlanıyordur.

Her Çalışanın Performansı Eşittir:
Şirkette iyi performans / kötü performans ayrımı yoktur. Akşama kadar soliter oynayan da, yaptığı işte kendini aşan da şirket için aynıdır. Her ikisine de aynı eğitim / gelişim fırsatları ve aynı kariyer olanakları sağlanır. İyi ve kötü birbirinden ayrılmaz. Performans ödüllendirilmez. Kötü performans cezalandırılmaz.

Kimin Ne Zaman, Ne İçin Terfi Aldığı Belli Değildir:
Şirketinizdeki iş fırsatlarını daha öğrenmeden, o ilana yerleştirilen çalışanın ismini duyarsınız. Normal bir şirket işleyişinde pozisyon önce şirket içine açılır, başvurular eşit şartlarda değerlendirilir ve en iyi adayla ilerlenir. Ancak kötü bir şirket, pozisyonu yoktan yaratır, kimseye duyurmaz, pozisyonun sahibi zaten bellidir ve sizin bundan haberiniz tüm işlemler bitince olur.

Toyota Corolla Aracıma Nihayet Kavuştum

Biraz sürüncemeli bir bayi diyaloğu sonrası “Toyota Corolla 1.6 Advance Multidrive S İnci Beyazı” aracıma nihayet kavuştum. Beklediğim derecede güzel özelliklerini gerçekten tatmin edici buldum. Gerçi Renault Clio III HB manuel dizel sonrası benzinli otomatik bir araca geçmiş olmanın otomatik vites konforu ile birlikte C segment bir araca biniyor olmanın verdiği fark edilir derecede konfor aracın özelliklerini daha güzel görmeme sebep oluyordur ama yinede araç çok süper Toyota ekibini gerçekten tebrik ediyorum. Bu arada dizel araçtan benzinli bir araca geçmiş olmanın yakıta etkisini söylememe gerek yoktur zaten 🙂

Kayıp/Kaçak bedelleri birim fiyata giydirildi

Elektrik faturalarında kayıp/kaçak bedeli adı altında alınan elektrik dağıtım firmasının tahsil edemediği ücretlerin diğer abonelere yansıtıldığı düzen Ocak 2013 itibariyle birim fiyata giydirilmiş şekliyle alınmaya başlanmış. Birim fiyata yansıtılan küçük bir değişiklikle artık faturalarınızda K/K bedeli kısmının boş veya olmadığını göreceksiniz. Bakan ise yaptığı açıklamada abonelerin fatura tutarlarında tükettiği elektrik’e ilişkin tutarda bir değişme olmayacağını belirtmiş. Yani “K/K var iken 5 birimlik bir tüketimde 50TL veriyorduysan K/K kalemi faturadan kaldırılmış haliyle de 50TL ödeyeceksin senin açından farkeden birşey olmayacak” anlamında açıklama yapılmış. Yahu aynı bedeli aldıktan sonra göstererek veya göstermeyerek almanın arasındaki fark ne? Yine giydirme devam ediyor.

AVEA ile 5 yıldan sonra TURKCELL’deyim

AVEA  ile olan 5 yıllık birlikteliğimizi (arada sebeplere binaen bir süre kesinti oldu fakat kesintisiz diyecek kadar uzun sürdü) şu an itibariyle cell-o canlar benimde numaramı TURKCELL ‘e taşıdılar 🙂 Nedenine gelince, eşimin hem işyerinde hemde yolda seyahat halinde iken AVEA hattının sürekli kesintilere ve ses gidip gelmelerine maruz kalması ve AVEA ile yaşadığım saçma sapan bir olay neticesidir.

AVEA ile yaşadığım olayı anlatayım size:

Anneme, kendi hattım üzerinden ayda 4 TL ye (10.67TL yansıtıp 6.67TL tarife indirimi uygulayacaklarını söyledikleri ve böylece 4TL olacak) kampanya dahilinde Nokia 2730 aldım.

İlk ay 10.67TL yi yansıtıp ardından 6.67TL yerine 4.67TL indirip yansıtıp 5.5-6TL ler civarında bir ücret kestiler her halde yanlışlık yaptılar dedim, ikinci ayda aynı şekilde olunca müşteri hizmetlerini aradım. Talep aldılar ve ardından 1-2 gün sonra kesilen faturalarda bir yanlışlık olmadığını belirten SMS gönderdiler. Neyse dedim, akabinde yaptıkları kampanya anlaşmasının içerisinde “SÜPER KAMU” olarak geçen fakat kendilerince bu SÜPER KAMU ile aynı olmayan tarife olduğunu söyledikleri “SÜPER KAMU KÜÇÜK” diye bir tarifelerine geçmek istedim. Geçtim ve akabinde üçüncü ay faturamda 256TL cihaz bedelini yansıttıklarını gördüm. Aradım müşteri hizmetlerini ve geçmemeniz gereken bir tarifeye geçmişsiniz ve bundan dolayı cezai bedel ve cihaz bedeli yansıtılmıştır dediler.

Bende “SÜPER KAMU” kampanya taahhütnamesine dahil tarifeler içerisinde geçmekte, ben ne bileyim sizin küçük, büyük, mini, kıl, yün tüy diye ayırdığınızı geçtim dedim ama inceleme talebi aldılar. İnceleme talebine ilişkin beni aradıklarını ulaşamadıklarını belirten bir mesaj aldım tekrar aradım müşteri hizmetlerini fakat sonuç yine aynı bu borcu taksitlendirebiliriz dediler çılgına döndüm. Kendilerine taksitlendirme değil ben başka bir operatöre geçmedim ki sadece tarife değiştirdim bunun geri dönüşü olmalı dedim tekrar bir talep aldılar. İnceleme yapmışlar fakat yine sonuç aynı o an “şıkırt” sesini duydum ve “ALLAH” sizi bildiği gibi yapsın emi!! dedim kapattım telefonu.

Akşamında TURKCELL ‘in içerisinde hem dakika, hem sms, hemde internet olan en uygun tarifesi olan 300dk, 300SMS, 300MB internet veren “Haydi Gel” tarifesi “Herşey Dahil” paketinden hat geçişi formunu imzaladım ve TURKCELL e taşıdılar numaramı. Şimdi yıl sonuna kadar 29TL sonrasında 35TL olan faturam gelecek. TURKCELL normalde kazık bir operatör fakat çekim gücü iyi ona diyecek birşey yok.

Eşimi de TURKCELL ‘in içerisinde 300dk ve hediye 300dk ile toplam 600dk heryöne olan “Haydi Gel” tarifesi “Fırsat Küçük” paketi ile hat geçiş formunu imzaladım. Ona internet gerekli olmadığından bu tarife onun için çok avantajlı geldi. 5TL ye de 250SMS paketi aldım toplam tarife 34TL olarak güle güle kullanıyo işte.