Elon Musk’ın Tesla Roadster’ı Mars’a doğru yolda

Bu ayın başlarında Elon Musk’ın SpaceX şirketi, şirketin en güçlü roketi olan Falcon Heavy’i başarıyla fırlattı. İçinde gördüklerini yakalamak için dahili kameralar, Isaac Asimov’un bilimkurgu kitap serisi Foundation’ın bir kopyası ve 6.000 SpaceX çalışanının ismini taşıyan bir uçak bulunan kırmızı bir Tesla Roadster spor otomobil vardı. Aracın varış yeri: Mars.

Peki Mars’a giden yol aslında neye benziyor?

Bir uzay meraklısı, Roadster’ın rotasını izlemek için NASA verilerini kullanarak aracın yolculuğunu izlemek için bir web sitesi hazırladı. Where Is Roadster? olarak adlandırılan site, Roadster’ın gerçek zamanlı veri ile şu an olduğu yeri sunmasının yanı sıra, nereye gittiğini görmenize yardımcı olacak etkileşimli bir araç da sunmaktadır.

Anlaşılan, araba Kızıl Gezegen’e doğru kestirme bir yol kullanmıyor. Diğer her şey gibi, yer çekiminin buna karşı çalışan kuvveti ile uğraşmak zorunda, yani Mars’a düz gitmek yerine, biraz yay halinde dolaşıyor demek oluyor.

Şu anda, Roadster Starman adlı kukla yolcusu ile, Dünya’dan yaklaşık 2.25 milyon mil uzakta ve Mars’dan 137.5 milyon kilometre uzakta. Ekim 2020’den önce hedefine ulaşması beklenmiyor.

Ve yol boyunca başı belaya girerse Starman için kötü bir haber: Araba, Güneş’teki sürüş sırasında 636 mil garantisini 366 kat fazla aştı 🙂