Etiket arşivi: 3G

3G Teknolojisi artık Türkiye’de de kullanıma başladı..

Bu gece yarısından hemen sonra yayına girecek olan 3G teknolojisi Türkiye’de iletişim konusunda yeni bir çağ açıyor desek sanırım abartmış olmayız. Bilindiği gibi 3G demek hız demek ve çok daha kaliteli bir iletişim anlamları ile özetlenebilir. Üç cep telefonu operatörünün milyonlarca dolar yatırımıyla bu teknolojiye aynı anda start veriyor oluşu ile milyonlarca cep telefonu kullanıcısı ve kendine özel modemi ile bilgisayar kullanıcıları aynı anda merhaba diyecek.

Kullanıcı potansiyelinin de üçe bölünmüş olmasına rağmen 3G hizmeti verecek olan üç ayrı operatör Vodofone, Turkcell, Avea da bu vesile ile teknolojik alt yapılarını da sınamış olacaklar. Türkiye de genç nüfusün yoğunluğu ve gençlerin yoğun olarak teknoloji ile haşır neşir oluşu itibariyle sisteme aynı anda start verilmesi ile operatörlerin sistemine çok fazla yüklenileceğinden olası sistem çökmesinin yaşanma ihtimalini de göz önüne almakta yarar var ki, şahsen benim takip edeceğim ayrıntı da bu olacak. Buna göre de şirketlerin hizmet kalitesi de bir bakıma ortaya çıkmış olacak diye düşünüyorum ve 3G yayını başlayınca bu yüklenmenin sonucundaki aksamaların olacağını tahmin ediyorum.

Okuyucuların bir kehanet olarak yorumlaya bilecekleri bu düşüncemizden sonra gerçekten kullanıcıları çok daha hızlı bir iletişim ve internetin beklediğini, şimdiki mevcut bağlantı hızlarının 20 kat daha ilerisi bir teknolojiden bahsettiğimizi de belirtmekte yarar var. Bilgisayarınızda mevcut olan standart bağlantı hızının 20 kat daha hızlısını düşündüğünüzde sizler de bizim gibi bu konuda daima ihtiyaç sahibi iseniz o zaman bu bağlantı hızını anlamanız daha da kolaylaşacaktır. Standart getirileri arasında en popüler olanı ise bilindiği gibi cep telefonumuzun destekleyen modellerinde görüntülü konuşma yapabilecek oluşumuz geliyor. Tüm operatörlerin yaptığı açıklamalara bakarsak da bu görüşmeler normal görüşmelerle aynı tarife üzerinden yapılacak olması.

İnternet bağlantısı ve özel bağlantılar için de her operatörün ayrı bir tarifesi olacak, bu konuda bilgiyi bağlı bulunduğunuz operatörün internet sitelerinden takip edebilirsiniz. 3G teknolojisinin getirdikleri tabiki görüntülü konuşmadan çok kaliteli ve hızlı bağlantı, bu bağlantıya da ihtiyaç duyan diğer uygulamaların çok daha rahat olacağıdır. Tabi 3G destekleyen bir cep telefonunuz varsa bağlı bulunduğunuz operatörünüze başvurarak aboneliğinizi aktif ettirmeniz gerektiğini de hatırlatarak tüm türkiye’ye hayırlı olmasını dilerim.